İzmir Rasta

Dreadlock | Rasta

Rasta doğasında taranmayan ve zaman içerisinde keçeleşen saçların kalıp halini almasıyla oluşan doğal oluşumdur. Daha iyi yönetmek ve estetiklik sağlamak için yapılan işlemde tam olarak lock kısmı oluyor. Dread kendiliğinden oluşan saç demektir.

Dreadlocks ise Rasta halini almış saç demektir.

Çok eski yıllara dayanan birbirinden farklı kültürlere ait yöntemler vardır. Kimi kabileler için yakma yöntemi kimi kabileler için kumlama balmumu vb. yöntemler ile günümüze kadar gelmiştir. Balmumu ve doğal tığ ile işleme günümüzde en yaygın olan yöntemdir.

Tığ ile yapılması bizim de tercih ettiğimiz zararsız olan yapım biçimidir.

Tığ ile saçı işlemenin de birçok farklı stili vardır. Burada biraz da kişinin istediği model saç yapısı ve tarz rol oynamaktadır.

Rasta Yaptıracağınız Kişi Neden Önemlidir?

Yaptıracağınız kişi çok önemlidir. Kimi zaman bin bir emekle birikiminizi koyarsınız ortaya, kimi zaman da yıllarca uzattığınız saçlarınızı. Her şeyden önce hayaliniz de olabilir. Belki de hevesiniz. Hevesim kursağımda kaldı dememek için bu işi yapan veya yapmaya çalışan birçok alternatiften görüntü ve işçilik olarak size en yakın olan yeri bulmanız gerekiyor.

Yanlış yapılan veya sallamasyon yapılan işlemler sizi üzecektir. Emin olmalı ve ne istediğinizi bilmenizi öneririm.

Yapılan işler, müşteri yorumları ve size sunabilecekleri devamlılık önemlidir. Rasta zamanla bakım ister. Sizi ve rastanızı tanıyan birisinin bu akışı sağlaması avantajınıza olur.

Ucuz malzeme ve ucuz işçilikten kaçınırsanız hem görüntü olarak hem de rahatlık olarak farkı tadacaksınızdır.

Ek Rasta Yapımı

Ek rastaya ihtiyaç duyuyorsanız işlem akışı şu şekilde olacaktır;

Öncelikle istediğiniz model için ne kadar bir ek gerekir ve saçınız ne kadarını kaldırır buna bakılır. Ekler doğru hazırlanıp, takıldıktan sonra ne kadar ek olursa olsun hayat konforunuz devam edecektir.

Ek rastalar talebinize göre istenilen uzunluk, incelik, kalınlık ve renklerde hazırlanabilir. Gerçek ve Sentetik saç olarak ikiye ayrılır. Sentetik saç seçiminde hassas olmak zorundasınız. Eğer saç kalitesi iyi değilse rastalar hep sert kalacak ve sopa gibi olacak. Model yapamaz, toplayamaz sadece bağlar gezersiniz. Ben sentetiğim diye bağırır ve inanın yatarken sizi huzursuz eder. Bu yüzden sentetik saç kalitesinde seçici olmanız gerekir. Yaptıracağınız yer kaliteli ise eminim bu konuda hassas olacaktır. Fakat ucuz saç ile bu işlemi yapan yerler çok fazla. ‘’ Peki saç kalitesini nasıl anlayacağım?’’ derseniz dokusundan ve hissiyatından malzeme kalitesini anlayacaksınızdır.

Bizim fikrimizce gerçek saç ile bu işlemi yaptırmak her zaman en güzel olanıdır. Her ne kadar kullandığımız sentetik saçlar doku olarak gerçek saç ile aynı olsa da doğal olanının zevkini ve görüntüsünü hiçbir şey sağlayamaz.

Gerçek Saç ve Sentetik Saç Farkı

Sentetik Saç

Sentetik saç maliyeti düşük ve gerçek saça oranla çok daha ucuzdur. Daha hafif ve daha kullanışlıdır. Tüylenme, kokma gibi sorunlar olmaz. Çünkü cansız saçtır. Tek dezavantajı ise boya tutmaz.

Gerçek Saç

Gerçek saç sentetik saça göre çok daha pahalıdır. Sentetik saça göre yapımı da daha zordur. Gerçek saç ile sentetik saç arasında çok derin farklar yoktur. Zamanla gerçek saçın rengi açılır ve doğallaşır. Bu da güzel görüntü sağlar. Dezavantajı ise zamanla . Kısalma, kalınlaşma, incelme gibi deformeler olabilir. Bunlar geri dönüşü olmayan sorunlar değildir, bakım ile halledilebilir.

Kalın ve İnce Rasta

Saç yoğunluğunuzun el verdiği sürece seçim tamamen sizin zevkinize bağlıdır. İnce rasta daha kolay şekil alır. Kalın rasta ise daha sert durabilir. Tamamen kişinin zevkine kalmıştır.

Rastaların Yumuşama Süreci

Rastalarınız ilk yapıldığında haliyle sert olacaktır. Bu sertlik geçicidir. İlk yıkamada dipler kendini salar ve saç yumuşamaya başlar, böylece daha rahat kullanabilirsiniz.

Rastalarımı Nasıl Yıkayabilirim?

Rasta yıkamak basittir fakat direkt olarak şampuanı temas ettirmemelisiniz!

Fısfısın içine bir miktar kremsiz şampuan döküp su ile karıştırın. Saç köklerine sıktığınız bu karışımla beraber diplerinizi ovarak yıkayın ve güzelce durulayın.

Seçebileceğiniz diğer yöntem ise süngerdir. Süngerin üzerine bir miktar kremsiz şampuan sıkıp köpürttükten sonra tampon yaparak rastalarınızı yıkayabilirsiniz.

(Şampuan yerine doğal sabun da tercih edebilirsiniz.)

Rasta Yapılırken Kısalma Oranı

Rasta yapılırken saça krepe atma işlemi uygulanır. Bu işlem sırasında saçınızın türüne göre (ince veya kalın telli oluşu) değişiklik gösterse de hemen hemen 1/3’i kısalır. Saçınız kısalacağı için istediğiniz uzunluktaki model için yeterli değilse modeli yapabilmemiz adına ek saç kullanırız.

Rasta Bakımı ve Dip Bakımı

Günlük hayatta normal şekilde dökülen saçlarınız yerine gelecek yeni, kısa saçlar rasta köklerinden çıkabilir. Saçlarınız uzar, dağılır yani zaman içerisinde bakım ister. Bakım, kimileri için bir yılda gelir, kimileri için bir ayda. Kullanım ve saç bunu belirler.

Bakım gereklidir arkadaşlar. Hem sağlıklı uzaması ve hijyenik olabilmesi için hem de konforunuz için gereklidir. Dağınık ve salaş görüntü sevdiğiniz için toparlatmak istemiyor olabilirsiniz fakat salaş hava bozulmadan da kökler temizlenip toparlanabilir.


Dreadlock | Rasta

Bize Ulaşın

📍 Mimar Sinan, Mimar Sinan Cd. No:19, Aşkın Apt. Kat.5 Konak, İzmir
📨 info@kargartstudio.com

☎️ +90 555 899 03 30